Zaplecze stron to serwisy internetowe będące własnością jednego pozycjonera, bądź znajdujące się pod jego stałą kontrolą, tj. możliwością jego dowolnej edycji, modyfikacji i publikowania nowych treści, w szczególności zamieszczania na stronach z zaplecza dowolnych linków do stron internetowych.
O cechach mocnego zaplecza przeczytasz w niniejszym artykule.
Posiadanie własnego zaplecza stron umożliwia pozyskanie i utrzymanie trwałych, mocnych linków pozycjonujących. Posiadanie własnego zaplecza ma zapewnić utrzymanie stałej ilości linków do pozycjonowanych stron WWW oraz zagwarantować, że w pewnym czasie linki te nie “znikną” z sieci.
Czym powinno charakteryzować się mocne zaplecze?
Rozważając cechy mocnego zaplecza nie sposób nie zacząć od cech najistotniejszych.
Jak największa ilość stron, serwisów WWW (stale powiększana)
Poszczególne strony “postawione” na różnych domenach internetowych
Strony postawione na różnych serwerach (różne adresy IP)
Unikalna treść serwisu, zbieżna tematycznie z pozycjonowaną stroną WWW
Duża ilość stron zapewnia utrzymanie w internecie dużej ilości linków pozycjonujących. Z tego względu zaplecze powinno być stale rozbudowywane o nowe serwisy internetowe.
Linki prowadzące do serwisu z różnych domen internetowych są więcej warte (z punktu widzenia pozycjonowania) niż linki z jednej domeny (nawet subdomen). Z tego względu poszczególne strony WWW wchodzące w skład zaplecza powinny znajdować się pod różnymi nazwami domen.
Wyszukiwarki, w szczególności wyszukiwarka Google, rozpoznają że strony internetowe znajdują się na tym samym serwerze (adres IP), a moc linków zamieszczonych na takich serwisach jest mniejsza niż gdyby te same serwisy znajdowały się na różnych serwerach (adresach IP). Dlatego ważne jest aby poszczególne strony z zaplecza umieszczać na różnych adresach IP.
Unikalna wartościowa treść zapewnia, że strona z zaplecza jest bardziej zaufana dla wyszukiwarek, a linki na niej zawarte mają większą moc niż linki zamieszczone na kopiach stron (np. katalog DMOZ, opisy GG, senniki, itp.). Dodatkowo podkreślić trzeba, że linki ze stron tematycznych mają większą siłę pozycjonowania niż linki zamieszczone na stronach o innej tematyce niż pozycjonowana strona. Z tego względu zaplecze powinno być przygotowywane pod konkretną stronę, której pozycjonowaniu ma służyć.
Warto także zadbać o dużą ilość linków do strony z zaplecza (IBL) oraz dużą ilość zaindeksowanych podstron w serwisie. Dzięki temu zaplecze jest mocniejsze i większym stopniu przyczynia się do skutecznego pozycjonowania stron.
Wskazówka
Po pewnym czasie ilość stron zaplecza jest tak duża, że ilość czasu jaka potrzebna byłaby na rozbudowę i jego aktualizację przekraczas czas jakim dysponujemy. Warto więc jako strony z zaplecza tworzyć takie serwisy, które rozbudowywać będą sami użytkownicy. Mogą to być serwisy oparte na idei WEB 2.0, fora dyskusyjne, itp. Ważne, by były to strony pokrewne tematycznie z pozycjonowaną za ich pomocą witryną.